Életkép

Élmények a villamoson
5 (2)

Élmények a villamoson - Novella Blog

Van regény kéziratod? Esetleg egy kötetnyi novellád?
A Platinum Kiadó segít neked kiadni, és értékesíteni.

Élmények a villamoson

Korunk egyik fő közlekedési eszköze: a villamos. A sárga villamos. Reggelente arra ébredek, hogy megindul a villamosközlekedés, már járnak a sárga kígyók a Fehérvári úton. Számtalan metamorfózison mentek keresztül a villamosok az elmúlt 60 évben, mióta feleszméltem. Egyre csöndesebb, kevésbé rázó típusok jelentek meg. Legutóbb pedig az alacsonypadlós villamosok, amelyek számomra a kényelem csúcsát jelentik. A sínek is áthelyeződtek az út széléről középre a számtalan felújítás egyikének eredményeképp. A megállók is megújultak. Sokuknál már előjelző rendszer is van.
Az utazás rengeteg időt vesz el az életünkből. Ez elvesztegetett idő? Vagy mégsem? Közel életünk egyharmadát töltjük alvással. De a tudósok szerint ekkor rendeződnek el agyunkban a napi élmények, az emlékek. Reggelre a dolgokat már más színben látjuk. Az utazási idő is hasonló jellegű. Mivel az utazás alatt nem sok mindent lehet csinálni, az ember morfondírozik, gondolkodik, nézi, hallgatja az utasokat, kinéz az ablakon.
Egyik őszi késő délután, hazafelé érdekes élményem volt. Épp délutáni óráim voltak, csak hat óra körül indultam haza. Mivel már a téli időszámítás volt érvényben, teljesen olyannak tűnt, mintha már éjszaka lenne. A villamoson elég sokan voltak, bár már nem volt csúcsidő. Utazott a villamoson egy csoport egyetemista, akik beszélgettek, nevetgéltek. Nem szokásom direkt kihallgatni beszélgetéseket, de ők elég hangosak voltak. Nem voltak zavaróak. Csak hát fiatalok, akik örülnek az életnek és jót nevetgéltek egymás élményein. Egyikük elbeszélése annyira megtetszett, hogy majdnem hangosan felnevettem. Az őszi félév közepén jártunk, ami a zárthelyik (ZH) időszaka. Általában két ZH-t szokás íratni. Ez a félévi első ZH-k időszaka volt. Valami filozófiai jellegű tantárgyról beszélgethettek, de amúgy műszaki vagy természettudományos szakra járhattak. Ez a tantárgy csak a szokásos „értelmiségi” képzéshez tartozhatott. Nekem is voltak ilyen jellegű tantárgyaim a 70-es évek végén, mint politikai gazdaságtan, marxista filozófia, stb. Szóval ezek helyett valami, amiből ZH-t írtak.
Az egyik srác mesélte, hogy ő úgy fél oldalnyi szöveget írt a ZH-ban és erre elégtelent kapott. A tanár azt írta a ZH-jára, hogy ez kevés. Okos srác lévén, megnézte a többiek ZH-ját is, hogy akkor azok mennyivel lehetnek jobbak, mint az övé és a következő megállapításra jutott: amelyik ZH egy teljes oldalt kitett, az jeles volt. A többi a szöveg mennyiségétől függött, azzal közel egyenes arányban. Ezért a pótZH írásánál azt csinálta, hogy szinte ugyanazt a szöveget, mint az előző ZH esetében írt, leírta kétszer. Így éppen egy teljes oldalnyi lett a szöveg. És erre jelest kapott!

Hovella Blog Hirdetései banner 1100 x 200
Kattints a csillagokra a novella értékeléséhez!
[2 értékelés alapján az átlag: 5]
author-avatar

A novella szerzője: Katalin Radnóti

Régóta dédelgetett álmom volt, hogy novellákat írjak életem érdekes eseményeinek felhasználásával a sok szakmai jellegű publikáció után. Elterveztem, hogy amint nyugdíjba megyek és lemennek a vállamról a munkából adódó terhek, feladatok, írni fogok. Már évekkel ezelőtt elkezdtem a témák gyűjtését, és amint tehettem, máris elkezdtem az írást. Emellett sokat olvasok.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük